Blog (tr) Games

Futbol da çok yozlaştı arkadaş!

park (1)Underworld Football Manager hakkında bir inceleme yazısı. Resimler internetten yazılımcı firmanın izniyle alınmıştır.

 

Championship Manager (CM), ilk çıktığında ilkokul sıralarındaydım. O zamandan beri çıkan bütün futbol menajerlik oyunlarını dört gözle bekleyip çıktığı ilk aylardan itibaren yenisi gelene kadar saatlerimi harcardım. Özellikle Football Manager (FM) ile bambaşka bir boyut kazanan bu menajerlik oyunları benim öğrencilik yıllarımı tek kelimeyle esir aldı. Nice finalleri bir sezon daha bitireyim diye bütünlemeye bırakmışlığım vardır.

Geçen yıllar ve artan sorumluluklara iş hayatı da dahil olunca, benim için efsanelerle dolu bir dönem de mecburen kapanmış oluyordu. PC oyunlarının iş ortamında ve günlük koşuşturmada yer edinmesi zorlaştıkça ben de diğer oyun severler gibi odağımı daha esnek oyun platformlarına yönlendirmeye başladım: Mobil oyunlar.

Her ne kadar mobil oyun geçmişinin çok yeni olması, yenilikçi oyunlarının kısıtlı sayıda olması ve oyun sırasında gözümüze sokulan reklamlar benim gibi pek çok kişiyi irrite ediyor olsa da her geçen gün daha da iyiye gittiğini kabul etmek lazım. Hadi oyun incelememize başlayalım.

Menajerlik Oyunlarında Bir Oyun

Hayatım boyunca bir şeyleri yönetmek yapmaktan daha eğlenceli olmuştur benim için. O yüzden çıkan her menajerlik oyunu, piyasadaki her bir Tycoon oyununu denemişimdir. Ama bütün bu menajerlik oyunları arasında futbol menajerliğinin yeri benim için hep bambaşka olmuştur.

CM ve FM serilerinin getirdiği yüksek standartlardan kaynaklansa gerek futbol menajerlik oyunlarındaki her bir futbolcuyla gönül bağı kuran tek kişinin ben olmadığını düşünüyorum. Kişiyi günlerce depresyona sokan futbolcu sakatlıklarını çevreye anlatmanın ne kadar zor olduğunu hepiniz biliyorsunuzdur. Ya da muhteşem bir transferin altına imza atmış olmanın verdiği o inanılmaz coşkuyu…

Bu hislere olan özlemim ve yaşamın zorlaması beni mobil oyunlarına itti ve Google Play’de o klasik aramayı yaptım: “Football Manager”. Karşıma çıkan oyunları tek tek denediğimde içimdeki o buruk hissin gittikçe büyüdüğünü itiraf etmeliyim. İşte böyle bir arama sırasında karşılaştım Underworld Football Manager (UWF)’e.

91vnBj0mh9L.png

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: