Blog (tr) Games

Futbol da çok yozlaştı arkadaş!

Er kişi Arkadaşı Kadar Güçlüdür!

UWF asla tek başınıza, asosyal bir şekilde oynayacağınız bir oyun değil. Yukarıda anlattığım örnek de bunun birebir kanıtıdır. Oyun tanıtımlarında da dediği gibi en büyük kodamanı bile arkadaşlarınızın desteği ile devirebilirsiniz.

Oyun sizin en fazla 30 arkadaş edinmenize izin veriyor ki bu gayet yeterli bir sayı. Günlük olarak arkadaşlarınıza hediye göndermenizi de günlük görevler ile teşvik ediyor. Bu hediyeler para, tecrübe veya ekipman olabiliyor. Benim tercihim ekipmandan yana çünkü size gelen ekipmanlar arasından rüşvetler de olabiliyor ki bir tanesini sattığınızda 90.000 gibi yüksek bir para kazanmanıza vesile oluyor bu. Ayrıca İngilizce seviyenize göre arkadaşlarınızla kalıcı dostluklar kurabiliyor, sadakat görevleri gibi görevlerde destek isteyebiliyorsunuz. Size saldıranlara karşı ise arkadaşlarınız gayet caydırıcı bir güç olabiliyor. Saldırılara karşı üniversitede ilgili defans yeteneği gibi yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz. Bununla birlikte karakol ile birlikte polis kuvvetlerinizi güçlendirip stadyum, lig, antrenman tesislerinizi daha iyi koruyabilirsiniz.

Ne Kadar Ekmek O Kadar Köfte

520x293bb.jpg

Oyun içerisinde faaliyetlerinizi sınırlayan para, altın, yetenek puanı, maç bileti, teklif jetonu, bütçe puanı gibi değişik etmenler mevcut. Bunlardan para ve altın her oyunda rutin olduğu için geçiyorum. Yetenek puanı üniversitedeki ‘Akademisyen’ yeteneğinize göre siz seviye atladıkça geliyor ve siz bunu üniversitedeki diğer yeteneklerinizi geliştirmede kullanıyorsunuz.

Teklif jetonu ve maç biletini ise belli periyotlarda oyun size veriyor ve size bunu toplamak kalıyor. Bunun dışında daha fazla jeton ve bilet kazanmak için reklam videoları izleyebiliyorsunuz. Ayrıca gerçek para ile aldığınız altını burada harcayabiliyorsunuz.

Altın oyun içinde pek çok işe yararken özellikle bütçe puanı diye ifade edilen forumlarda “yeşil peynir” diye tartışılan şeye asla ama asla çevrilemiyor. İşte bu UWF’i diğer mobil menajerlik oyunlarından ayıran belki en büyük özelliği. Oyunda başarılı olmanız için size para asla tek başına yeterli olmuyor ve emek vermeniz gerekiyor. Hatta yeterince emek vererek parayla başarılı olmaya çalışan oyunculara karşı da üstünlük kurabiliyorsunuz. Temel olarak yeşil peyniri seviye atladıkça, görev tamamladıkça, başarı (Hedef- Achievement) kazandıkça lig ve turnuvalarda kazanıyorsunuz. Ayrıca günlük giriş yaptıkça oyun size bütçe puanı hediye edebiliyor. Bütçe Puanı ise bina ve oyuncularda kullanılıyor. Her bina geliştirmede, oyuncu satın almada ya da oyuncu geliştirmede bütçe puanı harcamanızı istiyor UWF. Oyuncunuzu serbest bıraktığınızda ise hiçbir şey kaybetmeden bütün bütçe puanınızı geri alıyorsunuz. Bütçe puanı kısaca hiçbir şekilde azalmıyor.

Oyun ilk piyasaya sürüldüğünde bütçe puanı kısıtlı olduğundan dolayı pek çok oyuncu zor günler geçiriyordu. Geçtiğimiz aylarda Stanga Games bu şikayetleri göz önüne alarak bütçe puanında iyileştirmeye gittiler ve şu anda çok daha iyi durumda. Bununla birlikte yine de para vererek oynayan ve parasız oynayan oyuncular arasında uçurum oluşturmamak için bütçe puanı kısıtlı olmaya devam ediyor.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: